Přestavba auta na lpg se vyplatí

Montáž lpg je vhodná nejen pro ojetá auta, ale i nové vozy, protože ušetřit za pohonné hmoty chce každý. Přečtěte si, jaká je cena montáže a jaký výhody a nevýhody mají lpg přestavby.

lpg autoVelkým fenoménem dnešní doby je snaha vytvořit dopravní prostředky, které nebudou k pohonu využívat benzín ani naftu (ať již z ekologických, hospodářských nebo praktických důvodů). Jednou z možností, jak se těmto palivům vyhnout, je přestavba vozidla na pohon LPG. Existuje u nás mnoho firem, které vám, více či méně kvalitně, tuto práci za poplatek vykonají. Pokud vezmeme jako příklad firmu Lpg-obchod.cz, a podíváme se do jejích ceníků, pak velmi rychle zjistíme, že cena za montáž lpg je asi mezi dvaceti až třiceti tisíci korun (záleží na typu auta, jeho stáří, motoru,…). Je to sice poměrně velká částka, ale investice se vám po čase vrátí a ušetříte.

 

Výhody LPG

Jak bylo již naznačeno, hlavní výhodou celé přestavby pohonu auta na LPG je možnost ušetřit docela podstatnou částku peněz. Pravda, spotřeba LPG je větší než spotřeba benzínu, ovšem vzhledem k rozdílným cenám obou pohonných hmot na sto kilometrech cesty ušetříte asi 130 korun. Pokud jezdíte často, pak se vám tato investice zcela jistě brzy vrátí a vyplatí se. Stejně tak, pokud používáte vozidlo jako podnikatelé, ušetříte na silniční dani, od které jsou vozidla jezdící na LPG osvobozena. V případě prodeje svého auta pak také přestavbou na LPG zvýšíte jeho hodnotu, což je při investici také nutné zohlednit.

Čtěte také k čemu je povinné ručení a havarijní pojištění.

Stejně tak se nemusíte bát, že byste přechodem na LPG měli problém natankovat. V České republice je dnes již velmi hustá síť čerpacích stanic, které nabízejí doplnění tohoto paliva. Navíc, vzhledem k možnosti užití LPG i benzínové nádrže zároveň zvyšujete dojezd svého vozidla.

Nevýhody LPG

Montáž LPG má však také své nevýhody. V autě zabírá určitě místo, to je bez debat, a běžně se instaluje místo rezervní pneumatiky. Té pak buď musíte najít jiné místo, nebo se spokojit s používáním sady pro opravu poškozené pneumatiky. Další nevýhodou je, že vašemu autu může nepatrně klesnou výkon (ovšem v řádech procent, tří až pěti), ne však o nějaké závratné hodnoty. Jistou nevýhodou je také zvýšení spotřeby. Jak jste si však již přečetli, vzhledem k nižší ceně LPG oproti benzínu nebo naftě nám to nijak zvlášť nevadí, i přesto ušetříme. Problém by nastal v případě prudkého nárůstu cen LPG proti poklesu cen benzínu, to však v dohledné době nikdo nepředpokládá, proto lze bez obav říci, že investice do přestavby vašeho auta na LPG se vám vyplatí.

Související:

Autoškoly v Ústí nad Labem