Znáte Mazurská jezera neboli Mazury?

Mazurská jezera! Mnohokrát jsme tento název slyšeli, ale vidět je na vlastní oči, projet jimi na lodi buď jako turista nebo kapitán lodě, koupat se či lovit ryby, objíždět jezera na kole, zkrátka pobýt nějaký čas v této okouzlující krajině plné zeleně v podobě dubových, březových a borových lesů, jimiž jsou jezera lemována, je jedním slovem úchvatné!

Mazurská jezera Polsko

Tuto oblast, zvanou také „Země tisíce jezer“ najdete na severu Polska; jezer je zde prý přes 2700, což se zdá skoro neuvěřitelné.

Velkých jezer je čtyřicetpět a jsou mezi sebou důmyslně propojena dvanácti vodními kanály (kanály měly původně ulehčit dopravu zboží po vodních cestách a tím posloužit ekonomickému rozvoji oblasti i země), a osmi řekami.

Největší z jezer leží na jihu oblasti a nese název Sniadrwy, severním směrem pokračují spojená jezera Dargin a Jezioro Dobskie a následuje ledovcové jezero Mamry, které je svou velikostí na druhém místě.

Pro milovníky velké vodní plochy je zde opravdový ráj a vůbec nevadí, že voda je poněkud chladnější (koneckonců v této severnější části Evropy se to dá očekávat) – zato však je průzračně čistá.

Dovolená na Mazurech je opravdu relax

Oblast Mazurských jezer není průmyslovou aglomerací – nejdůležitějším zdrojem obživy zdejší populace je zemědělství, a proto není tato krajina zdevastovaná – dá se říci, že je spíš panenská, a tak tady lze objevit faunu i floru jinde již vymizelou.

A proto i milovníci přírody si zde přijdou na své. Útočiště tu mají nejen rysi, jeleni, daňci, mufloni, vlci a bobři, ale také zde hnízdí kormoráni, volavky a labutě a jezerní vody jsou plné ryb.

Mazurská jezera - Mazury - Polsko

Bylo zde vytvořeno jedenáct chráněných rezervací pro zachování bohaté fauny, kupříkladu ornitologická rezervace zahrnuje přes 200 druhů ptactva – známý je Ostrov kormoránů, jinde se zase volně prohánějí divocí koně a zubři.

Pokud hledáte souznění s přírodou, to pravé místo je právě zde.

Návštěva polské jezerní oblasti nemusí být nutně jen o vodních radovánkách a krásách přírody. Pozastavte se na chvíli a třeba ve dnech, kdy se k vám počasí obrátí zády, navštivte památky v přilehlých městech. Jistě vás v mnohém obohatí.

Letovisko Mikolajki

U jezera Sniadrwy leží letovisko Mikolajki, v němž mohu doporučit ubytování. A kromě amatérského plachtění, windsurfingu a dalších vodních sportů na jezeře, také pěší turistiku a cyklistiku.

Mikolajki je půvabné městečko s historickými stavbami, například:

  • kostel svatého Mikuláše (svatý Mikolaj je patronem námořníků) – zde je umožněn i vstup do kostelní věže a výhled z ní je přinejmenším působivý
  • kostel Panny Marie z růží – novogotický chrám, na němž jsou zvony Ave Maria a Jan Pavel II.
  • Evangelicko– ausburský kostel – jeho věž je vidět z každého místa ve městě
  • Muzeum reformace

Určitě nebudete litovat času, stráveného jejich prohlídkou.

ładne wakacji nad jeziorami mazurskimi

Ubytování Mazurská jezera

Související články: