Jak založit realitní kancelář

Pokud se právě hledáte novou pracovní šanci, zkuste podnikání v realitách. Nízké úroky u hypoték, rostoucí ekonomika a široká nabídka nemovitostí – co víc si přát? Podmínky, které musíte v současnosti splnit, jsou celkem jednoduché.

V lednu vláda schválila věcný záměr zákona o realitním zprostředkování, který by je měl zpřísnit – z živnosti volné by se měla realitní činnost změnit na živnostní vázanou.

Kancelář

Jak začít

Než se ale vrhnete do vyřizování formalit, zjistěte si situaci na trhu a dobře si vyberte lokalitu, kde budete podnikat. Reality jsou víc než mnoho jiných oborů hlavně o místní znalosti a také o kontaktech.

Jestli tento obor neznáte vůbec, nejlépe je začít jako zaměstnanec, získat praxi a pak se teprve dát do samostatného podnikání.

Pokud již nějaké zkušenosti máte a chcete být vlastním pánem, dejte se do toho. Prvním krokem je rozhodnout se, zda chcete působit jako nezávislý realitní makléř, tedy jako osoba samostatně výdělečně činná, nebo zda si založíte skutečnou realitní kancelář – právnickou osobu. V druhém případě je nejobvyklejší formou společnost s ručením omezeným. Dále je důležité vědět, zda firmu budete mít sami, nebo se společníkem či společníky.

Jako OSVČ i realitka potřebujete živnostenské oprávnění, o které požádáte na živnostenském úřadě. Zatím je „realitní činnost, správa a údržba nemovitostí“ živností volnou. Správní poplatek je 1000 Kč. Společnost s ručením omezeným můžete buď nově vytvořit, nebo se dá již vytvořená firma koupit. V prvním případě si vyberte dobrý a neobsazený název, v druhém případě zase dejte pozor, zda firma není zadlužená nebo nemá ve své historii nějaký jiný problém. Společenskou smlouvu si raději nechte sepsat právníkem. Musíte mít také souhlas majitele objektu, v němž chcete mít sídlo.

Ať už budete sólo nebo jako firma, v podnikání s realitami budete pracovat s velkými částkami, takže bez účetní a do budoucna asi ani bez daňového poradce se neobejdete. Začátek podnikání také musíte oznámit své zdravotní pojišťovně, správě sociálního zabezpečení a také finančnímu úřadu – i v tom vám externí účetní firma pomůže.

Určitě byste také neměli zapomenout na vlastní, aspoň jednoduchý web. Dnes se dá vyrobit za pár tisíc, ale bohatě se vám to vrátí, protože to bude váš hlavní propagační kanál. Svět realit je dnes hodně spojen se světem virtuálním, a chcete-li prodat, musíte být vidět. A pak už jen vyjednat výhodný tarif (na telefonu budete skoro pořád), zařídit si kancelář, a můžete se dát do hledání nemovitostí i klientů.

Související:

Jak zrušit živnostenský list