Moudrý servis počítačů, mobilů a tabletů s lidským přístupem

V roce 2015 již neexistuje mnoho rodin, kde by alespoň jeden člen neměl počítač, mobilní telefon nebo tablet. Pokud se Vám ale některý z těchto přístrojů porouchá, není nutné jej posílat do značkového servisu, ale stačí jej svěřit do rukou odborníků, v Ústí nad Labem například do firmy Moudrý servis a právě s jeho majitelem a zakladatelem Martinem Moudrým si můžete přečíst dnešní rozhovor.

Martine, dovolím si „neobvyklou“ otázku :) Jak Vás napadl právě tento obor podnikání?

Počítače a veškerá elektronika mne lákala již v relativně raném dětství. Od cca desíti let jsem se už učil pracovat s MS DOS a jeho příkazovým rozhraním, v patnácti jsem si pak sestavil svůj první počítač vlastními silami (a to i za své první brigádou vydělané peníze). Od té doby uplynulo již mnoho let a po celou dobu se okolo počítačů pohybuji, stavím nové, opravuji staré, pomáhám přátelům i jejich přátelům. Před pěti lety jsem pak opravoval vlastní mobilní telefon a tím jsem si začal rozšiřovat know-how i v tomto odvětví.

Jsem přesvědčený, že člověk by měl dělat to, co ho baví a v čem je nejlepší, proto jsem se rozhodl zhodnotit své nabyté znalosti, vyřídil si živnostenský list a dal se do dalšího vzdělávání a podnikání právě v tomto oboru.

Velký boom zažívají dnes tablety, bohužel ale i jejich displeje celkem často praskají. Naše čtenáře by určitě zajímala cena, na jakou vyjde výměna displeje u tabletu, pokud jej zákazník již nemá v záruce.

U zařízení s dotykovými displeji je to vždy záležitost konstrukce, kterou výrobce zvolí. U tabletů je drtivá většina řešena odděleným displejem, chápejte zobrazovačem, od skleněné dotykové plochy navrchu. To pak také znamená, že z velké části je potřeba výměna pouze dotykové plochy. Cena takové výměny se pohybuje od cca 1000 korun výše. Vždy záleží na výrobci a typu zařízení. Obecně lze říci, že tablety neznámých výrobců nelze nebo se nevyplatí opravit, naopak čím je model tabletu rozšířenější, tím levnější jsou náhradní díly a tedy i celková oprava.

Prasklý displej u mobilního telefonu Alcatel Prasklý displej u mobilního telefonu Samsung

Jednou z Vašich služeb je i stavba počítačů, jaký je poměr Intel vs. AMD? Intel byl vždy synonymem vyšší ceny, ale zase stabilního systému, platí to tak i dodnes?

:) S přáteli jsme se vždy dohadovali o tom, co je lepší, zda Intel nebo AMD. :)

Dlouhou dobu jsem byl zastáncem AMD procesorů – lépe spolupracovali s grafickými kartami, ve hrách se to velmi pozitivně projevovalo. Bohužel v dnešní době, a to ze svého osobního hlediska říkám velmi nerad, společnost AMD na poli procesorů zaspala ve vývoji a ztrácí jak ve výkonu, tak v dnes tolik sledované spotřebě. Jejich výhodami tak zůstává jen to, že jejich poměr cena/výkon je u nejvyšších modelů výrazně lepší, než u společnosti Intel. Druhou velkou výhodou je, že mají integrované grafické procesory Radeon, které za posledních několik let udělali také obří kus práce a skok dopředu. Třetí výhoda je v případě stavby nového „superlevného“ počítače, kdy nehledíme na výkon, ale pouze na cenu – počítač s procesorem AMD lze postavit o cca 1000 Kč levněji, než s procesorem Intel.

Co se zmiňované stability týče – celý život, vyjma svého prvního počítače s Intel Pentium o taktu 75 MHz, jsem používal procesory AMD a nikdy jsem nezaregistroval, že by byl PC méně stabilní, než PC s procesorem Intel.

Jaký je poměr servisovaných zařízení – Stolní PC vs. Notebook vs. Tablet (resp. chytrý telefon)?

Když jsem začínal oficiálně podnikat, chtěl jsem se věnovat jen počítačům a notebookům. Poptávka mě přesvědčila, že když ty znalosti mám, bylo by až hříšné jich nevyužít. Má dnešní náplň práce je z cca 60% tvořena mobilními telefony (prasklé displeje, vadné USB konektory k nabíjení, poškozený operační systém), z 15% počítači (vesměs čištění/zrychlení PC, repase, upgrade), 10% notebooky, po cca 5% tablety a domácí sítě. Posledních 5% zbývá na poradenskou činnost a případně i na další elektrotechnická zařízení – chodí za mnou lidé, zda bych dokázal opravit aktivní reproduktory, DVD přehrávače, přenosné harddisky atp. Samozřejmě jsem většinou schopen vyhovět, ač není mým velkým snem opravovat mixéry :)

Máte nějakou „veselou příhodu“ ze servisu počítačů, ať již u zákazníka, nebo přímo v počítači, například kolik nejvíce let mělo PC, na kterém zákazník pracoval bez vyčištění nebo výměny komponentů?

Komická, i když spíš k pláči, byla například situace, kdy mi zavolala klientka, že jí v počítači nefunguje internet a že chyba není u poskytovatele internetových služeb. Po patnácti minutách hovoru, navigování a dohadů o tom, co píše monitor, když už jsem opravdu hodně naléhal na citování „okýnek“ mi paní sdělila, že celou dobu není u počítače a vše řeší z práce! :D

Skutečně hodně zanesený počítač jsem zde měl velice nedávno. Na ten zapomněl i čas. Po otevření na mne ve spodní části počítače zívala místy až 1cm tlustá vrstva těžkého, skoro bych řekl olejem nacucaného, prachu (to způsobuje cigaretový kouř právě v součinnosti s usazujícím se prachem). Žebrování na chladiči k procesoru bylo tak plné, že se ventilátoru nechtělo otáčet, v okolí disku bylo tolik chuchvalců prachu, že kolem něj mohl proudit vzduch jen velmi ztěžka. Když jsem vše vyčistil, naleštil a promazal a přeinstaloval systém, počítač běhal asi o 60% rychleji. Na dotaz, jak dlouho že na ten počítač nikdo nesáhl, jsem se dozvěděl, že sedm let! Přitom preventivní čištění dle mých zkušeností je optimální jednou do roka.

Chladič procesoru nečištěný 7 let !!! Vyčištěný počítač

Nabízíte ještě další služby, které v rozhovoru nebyly zmíněny?

Jednou z cest, jak udělat preventivní čištění počítače na profesionální úrovni v podstatě zdarma, je služba s názvem Garantovaný servis. Tu v rámci společnosti intenzivně připravujeme a umožňuje každému zákazníkovi mimo jiné generální údržbu počítače. Tato služba je řešena v rámci předplatného, kdy klient získá určitý počet servisních zásahů na rok dopředu a jako bonus je právě generální údržba zdarma.

Cenových variant je více, počínaje částkou 100,- Kč měsíčně. Vždy pak záleží na rozsahu, počtu a typu zařízení.

Chladič procesoru před čištěním Chladič procesoru po čištění

Sídlo máte na Střekově, uvažujete do budoucna o kamenné prodejně – servisu?

Ano, považujeme to za jeden z milníků pro rok 2015. Dlouhou dobu jsme hledali prostory, které by pro nás byly zajímavé jak cenou, tak lokalitou, abychom dokázali naším stávajícím klientům poskytnout jistý luxus v tom, že nás snadno najdou, ale také doplňkové služby, se kterými se v servisních střediscích jiných společností jistě ještě nesetkali. Takové prostory jsme našli a začali na nich pracovat. Jsou také na Střekově, v ulici Varšavská hned vedle Činoherního studia. Věříme, že se nám podaří vše připravit a otevřít od 21. 9. 2015.

                Ve stejných prostorách připravujeme rozšíření našich služeb, avšak vzhledem k tomu, že je vše zatím ve fázi příprav, nebudu zde ventilovat podrobnosti :) Aktuální informace může čtenář nalézt na našich webových stránkách Moudrý-servis.cz či na sociálních sítích ( Facebook.com/MoudryServis ). Jistě se máte na co těšit..

Dále jsme také vytvořili i internetový obchod Moudrý-shop.cz, aby klient měl vždy možnost si ověřit, že ceny komponent a zařízení si necucáme z prstu, ale jsou podloženy reálným základem. Většinu z desítek tisíc položek expedujeme ještě v den objednávky.

 Snažíme se pojmout veškeré naše služby velmi inovativní cestou, aktivně rozšiřovat naše znalosti i celkový rozsah nabízených služeb. Mimo jiné jsme se nedávno stali dealerem antivirových řešení společnosti ESET, se kterými mám dlouhodobě velice dobré osobní zkušenosti.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho spokojených zákazníků i v roce 2015.

Děkuji Vám za přání i za příležitost k tomuto rozhovoru, a i já Vám přeji mnoho úspěchů nejen v roce 2015.

Další články k tématu

komentáře 3

 1. Literova Sarka napsal:

  Dobry den chtela jsem se zeptat koluk by me cca vysla oprava wifi v mobilu Huawei P6.zniceho nic prestala fungovat.
  Dekuji za odpoved Literova

  • Moudrý servis napsal:

   Dobrý den.
   Důvodů pro nefunkčnost je více, ideální by bylo telefon vidět a podívat se, co se děje. Máte možnost se u nás ve Varšavské 5 v Ústí nad Labem zastavit?

 2. Literova Sarka napsal:

  Zastavit se muzu ale az tak pristi tyden.ve stredu nebo ctvrtek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *