Prodej, převod a přepis auta v roce 2018

Nový postup, jak prodat a přepsat auto, platí od 1.1.2016. Kolik stojí přepis, evidenční kontrola, jak má vypadat kupní smlouva o prodeji auta a jak řešit povinné ručení.

Chystáte se na prodej svého ojetého auta? Přečtěte si, jaké dokumenty a co vše budete potřebovat pro převod na jiného vlastníka osobního automobilu a jak postupovat při prodeji nebo koupi auta.

Kupní smlouva

V první řadě doporučuji vytisknout kupní smlouvu ve 2 kopiích, pro vás i nového majitele.

Zde je ke stažení tiskopis – Kupní smlouva na automobil.

Plná moc k převodu auta

Pokud nechcete nebo nemáte čas na převod auta a nechcet s novým majitelem vše obíhat, pak je třeba plná moc, vzor stahujte zde.

Co je evidenční kontrola – evidenčka

V první řadě je třeba zajet na stk – stanici technické kontroly, v Ústí jsou dvě – Motoristický areál Úžín a Terri s.r.o. – Hrbovice. Pokud pojedete po dálnici tak je to Exit 72 směr Předlice.

Zde vám auto prohlédnou, vyfotí, zaplatíte 300 kč a pojedete do centra Ústí nad Labem, kde je dopravní registr a vyřídíte zde převod auta.

Jak dlouho platí evidenční kontrola

Evidenční kontrola má platnost 1 měsíc.

Převod auta – dopravní registr

TIP: Rozhodně doporučuji rezervaci online přes internet a nebudete zde muset čekat – ONLINE REGISTRACE ZDE.

Také v rámci urychlení převodu doporučuji stáhnout z webu formulář Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla a tento vyplnit již dopředu. Pokud byste potřebovali další formuláře, pak je najdete na dopravním portálu v sekci ke stažení.

Postup při přepisu auta  – co ještě budete potřebovat:

 1. Velký technický průkaz
 2. Malý technický průkaz

Do velkého TP bude zapsán nový majitel, malý TP vám seberou a bude vydán nový se současným majitelem.

Převod auta – přepis na nového majitele stojí 800kč.

Ekologická daň při převodu auta

Při prodeji aut se platí ekologický poplatek, pokud je auto starší, v mém případě se jednalo o Opel Astra benzín rok výroby 1998, kde byl poplatek 3000kč.

Povinné ručení a srovnání cen

Nový majitel musí mít povinné ručení případně i havarijní pojištění) a původní majitel auta své povinné ručení zrušit, aby zbytečně neplatil, když už auto není jeho.

Každý dává přednost jiné pojišťovně, já osobně upřednostňuji velké známé pojišťovny jako je Česká pojišťovna, Allianz, Kooperativa, Čsob nebo Axa, kde máte jistotu rychlé platby, pokud by se přihodila pojistná událost. U havarijního pojištění to platí stejně.

Porovnání všech pojišťoven zajistí jediný web, všem dobře známé epojištění.cz.

Ale pokud je u vás na prvním místě cena a vybíráte nejlevnější povinné ručení, srovnávač – kalkulačka je zde a můžete jej vyplnit online.

Tento kalkulátor ukáže porovnání cen a výpočet, jak levné či jaké nejlepší jsou ceny povinného ručení vozidel. Kalkulace dovede spočítat i sazby.

Výpověď smlouvy a zrušení povinného ručení

Původní majitel auta potřebuje pro odhlášení – ukončení svého pojištění nový velký technických průkaz, kde je zapsán nový majitel, takže doporučuji s novým majitelem zajít na „jeho novou pojišťovnu“ a poté také s ním na tu vaši, kde si auto odhlásíte.

Svůj vůz jsem prodával minulý týden v Ústí nad Labem, takže to jsou aktuální informace pro rok 2016 -2017 – 2018.

komentáře 3

 1. Michal Novo napsal:

  V článku se doporučuje konkrétní srovnávač. Na webu jich je hodně, třeba dneska jsem narazil na jeden z nich a říkám si, jestli je mezi srovnávači nějaký rozdíl nebo je to skoro jedno, protože oni stejně jen zařizují ten prodej a vše směřuje potom na pojišťovnu, která pak řeší pojistky?

 2. Prodejce napsal:

  Dík za návod právě řeším jak na prodej auta a tak se článek hodí.

 3. ing. Pavel Kopečný napsal:

  S tím velkým techničákem to není pravda. Na pojišťovně stačí doložit smlouvu o prodeji vozidla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *