Do začátku podnikání Vám stačí živnostenský list

Pokud začínáte podnikat, není třeba hned zakládat s.r.o. nebo jinou formu společnosti, ale stačí Vám jen list živnostenský.

Důvodů, proč se pustit do podnikání, je několik, ale ne všichni to vidí stejně.

První varianta je ta, že si mnozí myslí, pokud budou podnikat, vydělají brzy velké peníze, ale to bohužel pravda není, protože stejně jako u všech oborů a nemusí se to týkat jen podnikání, jestliže chcete uspět, je nutné tomu věnovat mnoho volného času a klidně i zpočátku pracovat zdarma. Budete-li ale vytrvalí, úspěch se dostaví.

Druhou variantou je, když Vás potká v zaměstnání od šéfa nemilá informace, že ať již z organizačních důvodů, nebo jiných, bude Vaše pracovní místo zrušeno a dostanete výpověď.

Potom člověk hledá různé alternativy, jak pokračovat v pracovním procesu, zda být opět zaměstnancem a denně muset „chodit na sedmou“ do práce, nebo se stát živnostníkem a začít podnikat na sebe.

Každá varianta má svá pro a proti, kdo chce mít pohodlný život s volnými víkendy a být „denně ve 4 odpoledne doma“, pak buďte dál zaměstnancem, protože pro Vás podnikání není.

Naopak jste-li „dobrodružná povaha“, nebojíte se riskovat, ale na druhou stranu pokud „budete makat“, můžete si vydělat mnohem víc než „v kanceláři od sedmi do tří“. Budete pracovat, kdy bude třeba, třeba celý víkend věnujete práci, která Vás ale bude 100% bavit a v pondělí vyrazíte za sportem, nebo za jinou aktivitou, když většina národa bude po víkendu trávit celý den v zaměstnání.

Abyste se stali živnostníkem, stačí k tomu pouze zajít na Krajský úřad a v příslušném oddělení si vybrat obor činnosti, na kterou budete chtít živnost. Osobně doporučuji vybrat všechny příbuzné obory tomu Vašemu, kterému se budete věnovat. Je možné, že zpočátku Vašeho podnikání se budete věnovat pouze jednomu oboru, ale časem může firma expandovat a je dobré na toto být „připraven“. Zde se dočtete jaké jsou druhy živností a na tomto odkazu co vše je potřeba k tomu získat živnost vázanou.

Odbor, který vyřizuje živnostenské listy, sídlí v Ústí nad Labem na Krajském úřadě v prvním patře v kanceláři 152, vchod je od Lidického náměstí.

Vydání živnostenského listu trvá zhruba 7 dní.

Dále je nutné zajít na finanční úřad  a také se přihlásit na Krajskou zprávu sociálního zabezpečení a také se nahlásit u Vaší zdravotní pojišťovny, aby Vám sdělili, jak velké zálohy budete muset platit.

Pro rok 2017 jsou sazby tyto:

Minimální zálohy na sociální pojištění 2061 kč / měsíčně

Minimální zálohy na zdravotní pojištění 1906 kč / měsíčně

Důležité odkazy:

Živnostenský úřad Ústí nad Labem

Živnostenský úřad Ústí nad Labem – kontakty a mapa

Živnosti vázané, Příloha č. 2 k zákonu č. 455/1991 Sb.

Finanční úřad v Ústí nad Labem

Okresní zpráva sociálního zabezpečení v Ústí nad Labem

OZP – Oborová zdravotní pojišťovna

VZP – Všeobecná zdravotní pojišťovna

Blog o podnikání na volné noze

Související: