Ztracená zelená karta povinného ručení v autě

Zelená karta je dokument, který musí mít v autě každý řidič. Jak ale postupovat, pokud jste ji ztratili?

Co je zelená karta?

Je to pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla. Každý dopravní prostředek, který jezdí po silnicích v České republice, ale i zahraničí, musí mít tento doklad. Díky němu policista při případné kontrole pozná, že máte zaplacené povinné ručení.

Ztratili jste nebo nemáte zelenou kartu?

zelená karta

Může se to stát každému, že tuto kartu ztratíte. Mě přišla před měsícem poštou domů, takže jsem si ji „někam“ odložil (rozuměj ztratil), protože platnost měla až od poloviny října. Do té doby platila karta z minulého roku. Měsíc samozřejmě utekl rychle a nic jsem doma ani v autě nenašel. Tak jsem začal zjišťovat, jak tento problém vyřeším.

Pokuta, pokud vás policie chytí bez zelené karty

Toto jsem nechtěl riskovat, protože na místě zaplatit můžete pokutu až 1500kč (ve správním řízení až 3000kč).

Zelená karta auto. Kde ji sehnat na počkání

Za celou dobu, co mám řidičák, což je více než 20 let, mám auto pojištěno u České pojišťovny.  A právě v tomto ústavu jsem se stavil a u přepážky pouze sdělil, že kartu nemohu doma najít a jak mám postupovat dál. Zeptal jsem se, zda je potřeba malý nebo velký technický průkaz, ale příjemné paní na přepážce v Ústí nad Labem stačil pouze občanský průkaz, aby mi zelenou kartu vydala.

A nakonec jedna perlička, přestože se tomuto dokladu o pojištění auta říká zelená karta, prý je jedno, na jakém je vytisknuta papíru a může být i pouze ofocena.

Ale tuto informaci nemám ověřenu, pouze jsem ji našel na internetu. Pokud by někdo toto mohl potvrdit či vyvrátit, děkuji za komentář pod článkem.

Nejlevnější povinné ručení

Časté dotazy

Zelená karta v autě – vozit originál nebo duplikát?

Kterou část vozit dost lidí neví, stačí duplikát (kopie), originál si nechte doma. Pokud byste ale jeli do zahraničí, je nutné si vzít jak originál tak duplikát.

Ztráta zelené karty – kde ji vystaví nejrychleji (ihned)

Chybějící karta sice představuje problém, ale stačí zajít na nejbližší pobočku vaší pojišťovny a zde vám ji vystaví na počkání.

Související:

Autoškoly v Ústí nad Labem