Pojištění nemovitosti a domácnosti. Je nejlevnější opravdu nejlepší?

Ač se to na první pohled může zdá stejné, pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti jsou dvě zcela odlišné, i když spolu související věci.

Nejlevnější pojištění nemovitosti a domácnosti

Pojištění nemovitosti se vztahuje na škody způsobené na nemovitosti, tedy objektu samotném (bytu, domu, garáže, bazénu, skleníku…). Obvykle kryje škody zaviněné živelnými pohromami, požárem, ale také vandalismem. Cena pojištění se u jednotlivých pojišťoven liší, a to podle toho, jak široké je pojistné krytí a jaké je výše pojistného plnění. Pojištění nemovitosti zpravidla kryje poškození obvodových zdí a střechy, ale některé pojišťovny považují za součást stavby i například plovoucí podlahu.

Kalkulačka – srovnávač

Ceny za pojištění porovnejte na www.epojisteni.cz/pojisteni-nemovitosti-a-domacnosti/srovnani/

dům na ostrově

I když se mnoho lidí domnívá, že pojištěním nemovitosti je kryta i případná škoda na vybavení domácnosti, není tomu tak. Pro takové škody v důsledku živelných pohrom či krádeží je určeno pojištění domácnosti. To zahrnuje movité věci, jako nábytek, spotřebiče, elektronika, obrazy, starožitnosti, ale i oblečení, šperky atd. Důležité je mít pojistku aktuální, tzn. nespoléhat se na pravidelné platby na 10 let starou smlouvu. V takovém případě byste plnění dostali v cenách z roku uzavření smlouvy, nikoli v reálných.  Velmi často je také kvůli nižší pojistce stanovena příliš nízká cena pojistného plnění.

Živelné pohromy

Častým problémem je definice živelných pohrom. V základní verzi pojištění bývají pojištěny tyto živly: vichřice, úder blesku, požár a krupobití. Různé je to už například při riziku povodně nebo záplav, závisí na konkrétních pojistných podmínkách dané pojišťovny, a také u odcizení majetku či vandalismu. Smlouvu tak čtěte důkladně, včetně pojistných podmínek. Podnikatelé by měli mít zvlášť pojištěny věci nutné k podnikání.  Různé je také řešení pojistek u jízdních kol. Lze si připojistit i poškození elektrospotřebičů proti rizikům přepětí v síti. To je jiné, než přímý zásah blesku. Poškodit se mohou spotřebiče i poměrně daleko od místa, kam blesk uhodil, a to kvůli kolísání napětí v síti.

Nutné je respektovat i podmínky pojišťovny ohledně zabezpečení objektu. Pokud máte v pojistce bezpečnostní dveře, ale fyzicky jste si je namontovat nenechali, s pojistným plněním můžete mít problém.

Kde se pojistit

Pojištění nemovitosti a domácnosti nabízejí všechny velké pojišťovny, někdy najdete i produkty, které oba typy pojištění spojují. Pojistit se můžete např. u pojišťoven Allianz, Axa, Česká pojišťovna, ČPP, ČSOB Pojišťovna, Direct pojišťovna, Ergo, Generali, Kooperativa, Slavia pojišťovna, Pojišťovna VZP, Wüstenrott pojišťovna. Vhodným doplňkem je pojištění zodpovědnosti za škody, které některé pojišťovny poskytují v rámci balíčku zdarma.

Největší a také nejlevnější srovnávač pojištění nemovitosti je ePojištění.cz

S výběrem vám mohou pomoci i další srovnávače pojištění, jako klikpojisteni.cz, chytryhonza.cz, srovnator.cz a další.