Jak probíhá test na koronavirus – jak postupovat při podezření na covid

Jak to probíhá, když máte podezření na koronavirus. Osobní zkušenost včetně návštěvy odběrového místa na Covid a jak celé testování dopadlo.

Jak to začalo

Je to více než týden, kdy manželka ztratila chuť a čich a také jí nebylo moc dobře po těle, prostě jak by řekli někteří odborníci na kovid, jasná chřipečka. Takže zavolala své ošetřující lékařce (v pondělí), které sdělila všechny příznaky a ta ji poslala do nemocnice na test = vystavila žádanku, aby bylo jasné, že to otestování je domluveno na základě objednání od doktora. Vyšetření se dělá zpravidla po telefonu, mají toho opravdu hodně. To bylo ve středu dopoledne a po 18h týž den přišel výsledek, že má pozitivní nález.

Z toho vyplývá 10 denní karanténa pro celou rodinu i včetně dětí.

Ty jsme samozřejmě nechali doma hned poté (čtvrtek), co jsme se dozvěděli stav. Nejen v tuto chvíli je třeba být zodpovědný. Leckdy ani to, že budete nosit v uzavřených prostorech roušku, vám nepomůže a 100% neochrání.

Mysleli jsme si s dětmi, že se „prošťouchnutí nosu“ vyhneme, ale den nato (ve čtvrtek) volala paní z hygieny a potvrdila, že je nutné, abychom na testy šli také, protože jsme byli v domácnosti s pozitivní osobou. Takže jsem začal řešit, jak postupovat při podezření na covid.

Jak, kde a kdy se objednat na test

Protože jsme z Ústí nad Labem, do nemocnice to máme kousek a stačilo tedy na této stránce vybrat volný termín. I když jsme mohli dříve, paní z hygieny říkala, že máme jít až 5 den poté, co žena byla na  testech, takže jsme se objednali na úterý. Jsme 3 a moc volných termínů tam po sobě nebylo, ale nakonec se zadařilo. Zadáte jen jméno a e-mail, na který vám přijde potvrzení termínu a odkaz na případné zrušení rezervace (když se ale objednám, tak tam přece jdu, ať to mám za sebou ne?!)

Kde je v Ústí odběrné místo Covid-19

Odběrové místo Covid-19

Když pojedete autem od Bukova, hned kousek za benzínovou stanicí Ono, když pojedete do kopce je odbočka doprava k ústecké nemocnici a zde menší parkoviště zdarma. Byl jsem tu 2x a vždy jsem místo našel, jinak byste museli popojet kousek výš na klasické nemocniční parkoviště naproti Shell-ce.

TIP: Registrace očkování na Covid-19. Vše od rezervace až po aplikaci vakcíny

Půjdete do kopce kolem závory a následně doprava „v lese“ a hned doleva, je to dobře značeno. Po schodech poté dojdete k hodně staré budově nemocnice, počkáte venku a po chvíli si vás sestra „ve skafandru“ vyzvedne.

Tudy k odběrovému místu v ústecké nemocnici

Mapa areálu nemocnice Ústí nad Labem

Jak probíhá odběr

Hned po vstupu si nezapomeňte desinfikovat ruce, předložte průkaz pojištěnce, sestra ověří i váš telefon, posadíte se na židli a než se nadějete, budete mít obě nosní dírky prošťouchnuté. Pokud vás zajímá, jak dlouho trvá test, pak by se dalo říct „ani to nebolelo“, je to hned hotové, řekl bych tak cca 10 sekund celkem obě dírky :)

Sestra vám vrátí kartičky pojištěnce a můžete pádit domů do karantény a čekat na výsledek testu. Přeji vám, aby byl negativní jako u mě. SMS přišla po cca 13 hodinách od testování.

Výsledek vyšetření Covid

Po testování je nutné zavolat svému lékaři s výsledkem, on vás sdělí co dál.

Jak se léčí koronavirus

Na lehkou formu onemocnění není třeba žádné léky, stačí doma odpočívat, podobně jako když máte chřipku. Na těžké formy Covidu pro pacienty v nemocnici je třeba léčba známým lékem Remdesivir.

eRouška

Všude se doporučuje tato aplikace, ale bylo by dobré, kdyby fungovala. Když jste pozitivní, přijde vám kód, který do aplikace zadáte a díky tomu se lidé ve vašem okolí dozví, když mají eRoušku také nainstalovanou, že se setkali s nakaženou osobou. Od doby, kdy byla žena na testování, uplynulo 5 dní a kód nikde, takto si tedy chytrou karanténu nepředstavuji.

Perlička na závěr

Žena měla klasické příznaky koronaviru (navíc i suchý kašel), já (manžel) i děti jsme po celou dobu byli zdrávi a absolutně bez příznaků. Sice nemáme malý byt, ale kromě odděleného kartáčku na zuby jsme nikdo nebyl v izolaci, takže je jasné, že jsme se promořili na 100%. Paradoxem ale je, že jsem jediný z rodiny s negativním testem, i děti mají pozitivní.

TIP: Jak se objednat na antigenní / PCR test

Tak teď by mě zajímalo, zda to je možné, nebo je někde chyba… A taky jak to je teď s karanténou, jestli já už mohu ven nebo ji musím stále mít, když ji zbytek rodiny má, děti teda ode dneška 10 dní a manželka do pátku, nevím, zjistím, případně doplním.

Jak říkal pan Prymula, hotel by byl dobrý, ale kdo by se tam pak o vás staral a kdo by to zaplatil, to je otázka.

Můj názor je takový a nikomu jej nevnucuji, že si tou nemocí stejně asi každý projde, někdo o tom ani nebude vědět, ale osoby s „podlomeným zdravím“ to budou prostě snášet hůř. Proto se snažme žít zdravě, myslet pozitivně, na zprávy koukat co nejmíň a když už, tak jen na ty dobré a uvidíte, za rok v létě už snad zase budeme jezdit na dovolené jako dřív.

Odkazy: