Jak a podle čeho vybrat mobilní dům?

Mobilní domy neboli mobilheimy jsou v dnešní době skutečným hitem v levném bydlení. Výborně slouží jako rekreační objekty anebo jako dočasné přístřešky a za určitých podmínek v nich lze bydlet i natrvalo. Jak ale správně vybrat mobilheim, abyste s ním byli skutečně spokojení?

Životnost domu – dle požadavků

Životnost domu je přibližně 40 let, samozřejmě velmi záleží na tom, jak dobře se o něj majitel stará a v jakých klimatických podmínkách se dům nachází. V každém případě je pro vás tato informace důležitá, pokud si kupujete už použitý dům.

Mobilní domy jste v ústeckém kraji mohli vidět i mezi Ústím a Děčínem, kde byla pobočka firmy Marvel. Nyní je již přestěhovaná do Kolína.

prodej mobilních domů marvel

Pro rekreační účely anebo jako zázemí pro zahrádkaření či rybaření si klidně kupte starší dům, který vás vyjde okolo sedmdesáti až sto tisíc korun. To pro tyto účely plně postačí. Na druhou stranu, pokud chcete v mobilním domě bydlet sezónně, nebo dokonce celoročně, vyberte si raději mobilhem vyšší cenové kategorie, které jsou nové anebo maximálně pár let staré. Takový dům vás vyjde asi od sto tisíc korun výše.

TIP: V Chorvatsku můžete v mobilheimu bydlet celý rok.

Při koupi se podívejte hlavně na podvozek, ten vám o stavu doma mnoho prozradí.

Velikost domu – raději větší

Mobilní domy se nejčastěji prodávají ve dvou variantách, šířce 3,1 a 3,7 metrů. Délka bývá různá. A i když se jedná o nepatrný rozdíl šedesáti centimetrů, věřte tomu, že ve stísněnějších prostorách mobilheimu, je tento rozdíl velmi znatelný. Pokud tedy kupujete mobilní dům k častějšímu nebo trvalému bydlení, zvolte raději ten širší. V opačném případě, postačí užší.

Vybavenost domu

Mobilní domy z vyšší cenové kategorie jsou obvykle dobře vybavené. Kuchyň a koupelna zde splňují standardy moderně vybavených bytů a okna mívají dvouvrstvou izolaci. Neutraťte ale všechny své naspořené peníze za samotnou koupi, protože v některých případech může mobilní dům vyžadovat dodatečnou investici. Například na lepší izolaci. Protože ve většině případů, u domů na celoroční bydlení, je dodatečné zateplení žádoucí. Určitou finanční rezervu si nechte i na nákup běžných spotřebičů.

Pozor na mobilitu

I když jsou mobilní domy pohyblivé, neznamená to, že byste je mohli zapřáhnout za osobní auto a odjet tam, kam chcete. Podvozek na kolech je určený pouze k drobným přesunům v rámci pozemku anebo na krátké vzdálenosti. Pokud byste dům chtěli přesunout na delší vzdálenost, budete potřebovat tahač s valníkem, nebo kamion na přepravu těžkých nákladů.

1 odpověď

  1. martina napsal:

    Jak je to se stavebním povolením? Dočetla jsem se, že ho mít nemusím. Je to pravda? Chci ho na zahradu, ale nevím, zda ho můžu jen tak nechat dovést.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *