Jak ukončit podnikání bez finančních, nebo dokonce trestněprávních rizik – okamžitá likvidace firmy

Dostali jste se do stavu, kdy Vám Vaše podnikání přináší již jen starosti, náklady nebo dokonce se Vám podařilo firmu zadlužit a teď z nemajetné firmy hledáte cestu ven?

Likvidace firmy vyžaduje důkladné plánování a správné postupy, aby bylo vše provedeno legálně a k maximální spokojenosti všech zúčastněných.

Podnikatel na schodech

Co znamená likvidace firmy?

Likvidace firmy je legální proces ukončení podnikatelské činnosti a vymazání společnosti z obchodního rejstříku. Je to závěrečný krok, který zahrnuje ukončení všech smluv, oznámení ukončení podnikání na všechny dotčené úřady a pokud je to možné vyrovnání všech závazků. Tedy velmi mnoho složité právní a účetní administrativy a odstranění firmy z veřejných evidencí. Cílem je zajistit, že firma je ukončena transparentně a bez zanechání jakýchkoli právních nejasností.

Možnosti likvidace firmy

a) Likvidace firmy prodejem

Bílý kůň

Toto je velmi často inzerovaná možnost likvidace a na první pohled až příliš výhodná forma likvidace. Skrývá však v sobě značná rizika, včetně možnosti trestního stíhání za převod firmy s cílem účelově skrýt problémy, nebo dokonce zpětvzetí. Navíc, počáteční nízká cena prodeje může být rychle překonána vysokými náklady na právní služby, což činí tento způsob neefektivním a rizikovým. Jak je to možné? Jde totiž o převod firmy na jinou osobu, velmi často nekontaktní, která má na sobě už napsané další desítky až stovky firem. Tato osoba je společníkem i jednatelem. Pokud je zde jednatel a nikoli likvidátor, firma se jeví jako dál funkční a není chráněna procesem likvidace. I samotný převod působí nedůvěryhodně – s novým jednatelem se pravděpodobně nikdy nesetkáte a vše se provádí pouze korespondenčně.

b) Likvidace firmy prostřednictvím likvidátora

Plně legální metoda likvidace, při které je jmenován likvidátor k řízení celého procesu. Tato cesta zajišťuje, že všechny právní a administrativní povinnosti jsou řádně splněny. Vše je transparentní a důvěryhodné, takže Vás nikdo nemůže obvinit ze skrývání problémů a přehazování na „bílého koně“.

c) Likvidace na vlastní pěst: Co to obnáší?

Pokud jste odvážní, můžete likvidaci provést na vlastní pěst. Samostatná likvidace na vlastní pěst může přijít draho, jak z hlediska času, tak financí. Proces obvykle trvá rok i déle, vyžaduje rozsáhlou administrativu, tedy i možnost sankcí při nedodržení povinností,  také může vést k exekuci nebo insolvenčnímu řízení v případě nesplacených dluhů. Pokud je obchodní podíl zabavený exekutorem, už se firmy nezbavíte. Nemáte možnost se z firmy vyvázat dokud exekuci nesplatíte. Je jedno, že je firma nemajetná, Vaše jméno zde bude stále uvedeno a Vy budete mít problém získat úvěr i v jiném podnikání nebo dokonce Vás čekají potíže s hypotékou. Firma také může skončit v insolvenčním řízení a do skončení insolvence nebudete moct podnikat. To může znamenat i roky bez příjmu z podnikání.

Jak může pomoci profesionální likvidátor?

Likvidace firmy

Likvidátor společností s.r.o. nabízí rychlé a cenově efektivní řešení. Vše je velmi jednoduché: Převezmeme od Vás obchodní podíl a jmenujeme likvidátora. To vše samozřejmě na základě smlouvy a s notářským dohledem. Okamžikem podpisu již nebudete společníkem ani jednatelem. Nikde dál ve firmě nefigurujete a veškerá další zodpovědnost padá na nás. Díky notáři je zápis do Obchodního rejstříku okamžitý.

Cena za likvidaci firmy je jednorázových a konečných 35.000 Kč plus samozřejmě notářské poplatky. Nic navíc. Žádná další procenta z dluhů, majetku, tak jak je obvyklé jinde. Je to tedy zlomek ceny za kterou byste udělali likvidaci svépomocí, nebo u konkurence.

Co když je firma zadlužená?

Dostat se do finančních potíží není konec světa a bohužel se to stává i díky problémům Vašich odběratelů. Jak v tomto případě hovoří zákon? Pokud by ani v budoucnu nebylo možné dluhy uhradit, musíte na sebe podat insolvenční návrh. I v tomto případě je však mnoho „ale“. Pomůžeme Vám celou problematiky posoudit a vše vyřešit. Firmu opět převezmeme a jmenujeme likvidátora. Ten posoudí, zda na firmu podá insolvenční návrh. Vy se tak vyhnete problémům s insolvencí a znemožnění podnikání i třeba v jiné firmě.

Co když firma nemá účetnictví?

Často se stává, že firma ztratila svou účetní dokumentaci. Je to především u firem, které již roky nepodnikají a podnikatelé se rozhodnou tento stav vyřešit.

Likvidátor k likvidaci firmy účetnictví nepotřebuje. Firmu lze ukončit i tak. Stačí nám do smlouvy uvést, že účetní dokumentace není a proč.

Co se děje s firmou po likvidaci?

Jakmile firma přejde do našich rukou, starosti s věřiteli, finančním úřadem a dalšími institucemi přebíráme my. Vaše podnikatelská cesta je tak ukončena řádně a v souladu se zákonem, bez jakýchkoliv dalších starostí pro vás. Náš likvidátor vše řeší řádně a podle zákona.

S Likvidátor společností s.r.o. je likvidace vaší firmy hladká, rychlá a bezproblémová. Využijte našich služeb a ušetřete čas i peníze a čas při ukončování vaší podnikatelské činnosti. Kontaktujte nás a zjistěte, jak můžeme pomoci vám a vaší firmě. Zbavte se své firmy legálně a včas.