Instalatéři z Ústí nad Labem radí: Jak odvzdušnit topení?

Teď v létě sice není obava z prvních podzimních mrazů na místě, ale ne nadarmo se říká „kdo je připraven, není překvapen“. Pokud přípravu na topnou sezónu podceníte, budete se potýkat s mnoha nepříjemnostmi. Patří k nim i zavzdušněné radiátory, které se projevují tak, že hřejí výrazně méně než obvykle nebo vůbec. Nezbývá, než radiátory odvzdušnit. Jak na to nám prozradili instalatéři Ústí nad Labem z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Topení je pomyslným srdcem domu a stejně jako skutečné srdce si zaslouží adekvátní péči. Odvzdušnění je naprostý základ a měli byste se do něj pustit ještě před začátkem topné sezóny. Jedině tak může topení stoprocentně plnit svou funkci. K zavzdušnění dochází tak, že se do trubek při napouštění společně s vodou dostává vzduch. Vzduchové bubliny následně zapříčiní, že topný systém nefunguje tak, jak má.

Instalatéři Ústí nad Labem tvrdí, že zavzdušněné topení poznáte jednoduše – nehřeje po celé ploše, případně podle šplouchání a podobných zvuků uvnitř topení.

Ekomplex řemeslníci

Radiátor obvykle disponuje ventilem, který slouží právě k odvzdušnění. Než ventil uvolníte, nezapomeňte pod něj umístit kýbl a připravte si savý hadr – při odvzdušňování vždy vyteče určité množství vody. Ventilek nechte uvolněný tak dlouho, dokud voda nezačne vytékat. Instalatéři zastávají dvě názorové roviny. Jedni tvrdí, že je lepší odvzdušňovat při vypnutém termoventilu, druhá preferuje zapnutý termoventil.

Chystáte-li se na odvzdušnění topení v rodinném domě, začněte od radiátorů ve spodním patře. V panelových domech naopak odvzdušňují pouze obyvatelé bytů v nejvyšších patrech. Zkušený instalatér Ústí nad Labem doporučuje, aby se obyvatelé bytů ve stoupačce domluvili a v době odvzdušnění pustili naplno termoventily.

Jakmile topení odvzdušníte, nezapomeňte do systému napustit nebo z něj vypustit takové množství vody, aby hodnota tlaku odpovídala stanovené normě.